Ergofobia czyli lęk przed podjęciem pracy, fobia pracy, czym jest i jak sobie z nią radzić?
Termin “ergofobia” pochodzi z języka greckiego i powstał z kompilacją słów „ergos” czyli praca oraz „phobos” tłumaczone jako strach. Termin Ergofobia doskonale oddaje istotę zjawiska i jest jego pełną definicją.
Fobia pracy jest to paniczny strach przed podjęciem pracy. Osoby z tą fobią nie są leniami, chcą pracować tak jak każdy aktywny człowiek, ale strach nie pozwala im na podjęcie normalnej pracy . Nawet jeśli pozytywnie zaliczą rozmowę kwalifikacyjną, zdarza się i wcale nie jest to rzadkością, że stojąc przed wejściem do zakładu pracy rezygnują z rozpoczęcia pracy, po prostu nie dają rady. Przyczyn ergofobii jest kilka, są to m.in. czynniki natury biologicznej czyli dziedziczone geny oraz trudne doświadczenia z wcześniejszej pracy lub szkoły. Jedną z głównych przyczyn ergofobii jest bardzo niska samoocena. Osoby z niską samoocena nie chcą podejmować żadnych wyzwań, ponieważ uważają, że i tak sobie nie poradzą, że podjęcie jakiegoś wyzwania, np. rozpoczęcie pracy to dla nich tylko strata czasu.
W związku z bardzo niską samooceną nie czują się swobodnie wśród ludzi, boją się wyśmiania ze strony współpracowników, niepodołania prostym zadaniom, które otoczenie będzie wykonywać z łatwością.
Takie osoby często czują się wyobcowane ze środowiska i uważają, że do żadnej grupy pracowników nie pasują, a ich działania tylko spowolnią pracę innych osób.
Jak radzić sobie z fobią pracy?
Ergofobia czyli fobia pracy to choroba, i dlatego jeśli samodzielnie nie potrafisz sobie z tym poradzić, to tak jak w przypadku każdej choroby należy skorzystać z pomocy specjalisty. Właściwym dla tego typu chorób specjalistą jest psycholog lub psychoterapeuta.
O fobii pracy często się nie mówi, traktuje się ją jako wstydliwy problem ale ten problem dotyka coraz więcej osób i ma on podłoże psychologiczne. Praca jest dla człowieka bardzo ważna, praca pozwala na zdobycie środków utrzymania i jednocześnie pozwala na samorealizację, dlatego z praco fobią należy jak najszybciej rozpocząć skuteczną walkę.
Człowiek z niską samooceną, niezadowolony z siebie i swoich dotychczasowych dokonań bardzo często doświadcza w depresji, a depresja w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do samobójstwa, a przede wszystkim czyni życie bardzo trudnym do przeżycia. W tym miejscu warto wspomnieć o typowych objawach fobii pracy. Typowe objawy ergofobii to:
- zwiększona potliwość
- przyspieszony oddech i szybsze bicie serca
- silny ból głowy, zawroty głowy, a nawet omdlenia
- opanowanie przez strach do tego stopnia, że traci się kontrolę nad ciałem
- biegunka, wymioty
Wszystkie wyżej wymienione objawy fobii pracy występują, gdy osoba przeszła pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i powinna się stawić w pracy.
Zdarzają się też bardziej ekstremalne przypadki ergofobii, gdzie wspomniane objawy występują przed rozmową kwalifikacyjną i w związku z tym część osób z fobią pracy rezygnuje nawet z rozmów kwalifikacyjnych. Są też osoby, które na samą myśl o podjęciu pracy doświadczają objawów typowych dla sytuacji związanej z rozpoczęciem pracy. Fobia pracy bywa niebezpieczna, a przede wszystkim czyni życie osoby chorej nieznośnym i dlatego nie ma się czego wstydzić i należy poddać się leczeniu. Nieleczona fobia pracy doprowadzi człowieka do coraz gorszej kondycji psychicznej co jak już wspomniałem może zakończyć się depresją, a nawet samobójstwem. Prawidłowo leczona fobia pracy to najczęściej szereg sesji z psychoterapeutą. Psychoterapeuta dysponuje odpowiednią widzą i narzędziami terapeutycznymi do wyleczenia z ergofobii. W leczeniu ergofobii jest stosowana terapia behawioralno-poznawcza, a także połączenie terapii psychologicznej z farmakoterapią.