Wymiary paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależą od tego jaką powierzchnią dysponujemy (dach, elewacja, kawałek gruntu) i od zapotrzebowania na energię. W przypadku dachu istotny jest jego rodzaj.
Przeznaczenie projektu
Chociaż na początku koszty inwestycyjne nie wyglądają najlepiej, angażujemy się w panele pv po to, by oszczędzać na prądzie po zakończeniu zwrotu inwestycji. Następuje to zwykle po upływie około 6-8 lat. Od czego to zależy? Na pewno od sprawności paneli, co oznacza że lepsze ale mniejsze wytworzą tyle samo prądu co większe i tańsze. Wymiar jednak dobiera się tak, by nie przeciążyć dachu i sprostać domowemu zapotrzebowaniu na prąd. Tu pojawia się pierwsza kwestia, o której rzadko się myśli, a jeżeli już, to tylko w kontekście zasadności przysłanych przez operatora rachunków za energię elektryczną, czyli szacowanie zapotrzebowania na zasilanie.
Zapotrzebowanie na prąd, zapotrzebowanie na panele pv
Według statystyk gospodarstwo domowe w mieście takim jak Szczecin, w modelu „rodzice plus dwoje dzieci” zużywa rocznie około 1900 kWh. Takie samo gospodarstwo na obszarze wiejskim to nawet 2100 kWh. W kontekście możliwości związanych z dysponowanymi powierzchniami panele pv mogą pokryć całość takiego zapotrzebowania, albo tylko jego część – i nie do końca zależy to od decyzji inwestora. Audytem energetycznym gospodarstwa zajmie się firma, w której zamawiamy system fotowoltaiczny. Dopiero po audycie będzie można obliczyć moc użytych paneli i powierzchnię, jaką będą zajmować.
Jak to wygląda na przykładzie?
Technologia to standardy, toteż w chwili obecnej wymiary paneli są do siebie zbliżone. Panele pv składają się z ogniw fotowoltaicznych (w zależności od rodzaju urządzenia z 60 lub 72). Szerokość paneli wynosi około 100 cm, długość zaś od 165 do 170 cm, przy mocy średnio 280 W, grubości 40 mm i wydajności 15-17 procent. Zakładając, że będziemy zamawiać system solarny o mocy 5 kWh to mając moduły o rozmiarach 102 na 165 i mocy 250 będziemy potrzebować około 35 metrów kwadratowych powierzchni (ściany, ziemi, dachu). Wynik uzyskujemy dzieląc wymiary modułu przez moc i mnożąc przez moc generatora.
Planowanie paneli pv, czyli przestrzeń w zapasie
Niezwykle istotną kwestią jest to, by sprawdzając wymiary paneli fotowoltaicznych upewnić się, że zawierają one przestrzenie montażowe. A jeśli zaś chodzi o wagę, panele pv ważą zwykle około 19 kilogramów. Załóżmy więc, że znamy wymiary paneli pv naszej mikroinstalacji fotowoltaicznej i roczne zapotrzebowania na prąd naszego gospodarstwa w Szczecinie. Może się zdarzyć, że panele pv pokryją całą dostępną powierzchnię elewacji, albo cały dach, w innych wypadkach jedynie część powierzchni przeznaczonej pod system solarny. Dodatkową kwestią ujmowaną w planowaniu inwestycji fotowoltaicznej jest użycie specjalnych konstrukcji do podtrzymywania paneli – tu w grę wchodzą odległości między modułami konstrukcyjnymi, regulowane szerokością strefy cienia. Dlatego znaczenie ma i rodzaj dachu – jeśli panele pv instalujemy na dachu spadowym, wówczas moduły można układać blisko siebie i wypełnić całą powierzchnię.
Inwestycja w moc – panele pv Szczecin
Rozmiar systemu solarnego ostatecznie zależy od tego, jaką chcemy uzyskać moc. W przypadku małych i średnich firm panele pv zajmą nieco większą powierzchnię. Jeśli zaś chodzi o gospodarstwa domowe, ich zapotrzebowania zabezpieczą instalacje, które zmieszczą się na dachu, ewentualnie na powierzchni ziemi. Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że instalacje naziemne zyskują na popularności, zwłaszcza w gospodarstwach rolnych, czasem nawet zastępując działalność rolną.