Mówiąc o urządzeniach wykorzystywanych obecnie powszechnie, nie można zapomnieć o sprężarkach. Stosowane są one w różnych dziedzinach działalności człowieka. Sprężarki (kompresory) na place budowy i do warsztatów samochodowych są stosowane naprawdę często. Dzięki nim można wykonać wiele prac. Mówiąc o sprężarkach, należy podkreślić, że mogą się one między sobą istotnie różnić. Obecnie dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: sprężarki tłokowe oraz śrubowe. Mechanizm działania w obu przypadkach jest nieco inny.
Jaka jest zasada działania sprężarek tłokowych?
Sprężarki (kompresory) na place budowy i do warsztatów samochodowych to bardzo często modele tłokowe. Mają one prostą budowę, która przekłada się na ich naprawdę atrakcyjną cenę. Jak sama nazwa wskazuje, istotnym ich elementem jest tłok, który odpowiada za sprężanie powietrza. Posuwisty ruch tłoka w cylindrze sprawia, że rośnie ciśnienie. Sprężarki tłokowe dzieli się na dwa rodzaje:
-
jednostopniowe;
-
dwustopniowe.
W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia wyłącznie z jednym tłokiem, w tych drugich tłoki są dwa, co oznacza, że tłoczenie powietrza przebiega w dwóch etapach. Pozwala to na uzyskanie dużo większego ciśnienia. W efekcie sprężarki (kompresory) na place budowy i do warsztatów samochodowych dwutłokowe to urządzenia do zadań specjalnych. Warto dodać, że sprężarki tłokowe mogą być olejowe bądź bezolejowe. Decydując się na ich zakup, warto pamiętać, że sprawdzają się naprawdę bardzo dobrze. Posłużą długo, jeśli tylko zadbasz o ich właściwą konserwację.
Jak działają sprężarki śrubowe?
W tym przypadku nie mamy tłoka, a specjalne wirniki lub – mówiąc nieco inaczej – śruby. Wirniki obracają się, co skutkuje zmniejszaniem przestrzeni między innymi. W efekcie dochodzi do tłoczenia powietrza. Takie sprężarki mogą pracować niemal cały czas, co jest uważane za ich największą zaletę. Podobnie jak modele tłokowe mogą one być olejowe bądź bezolejowe. Te pierwsze to urządzenia o znacznie większej mocy. Te drugie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest czyste powietrze. Przykładem jest więc przemysł farmaceutyczny.