Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak chronić otoczenie stanowiska spawalniczego przed promieniowaniem świetlnym?

Spawanie to proces łączenia metali za pomocą łuku spawalniczego, który nagrzewa materiał, roztapia go a następnie spaja. Metoda ta jest niezwykle skuteczna jest też zatem bardzo popularna. Jednak niesie za sobą kilka ryzyk, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie spawacza, ale także innych osób przebywających w pobliżu stanowiska spawalniczego. Łuk spawalniczy emituje po pierwsze promieniowanie termiczne, które maleje wraz z odległością od źródła ciepła. Dlatego spawaczy wyposaża się w specjalistyczną odzież ochronną. Kombinezony, przyłbice i fartuchy spawalnicze eliminują ryzyko poparzeń cieplnych oraz pozostałe zagrożenia. Kolejnymi zagrożeniami są emisje promieniowania świetlnego zarówno widzialnego (niebieskiego) jak i niewidzialnego dla ludzkiego oka (podczerwonego i ultrafioletowego).

Parawany chroniące przed promieniowaniem

Wyposażenie wszystkich pracowników w odzież dla spawaczy jest niemożliwe z dwóch powodów. Po pierwsze odzież specjalistyczna nie należy do najtańszych. Po drugie ogranicza mobilność osób ją noszących. W praktyce noszenie kombinezony spawalniczego a także obuwia, rękawic a także maski uniemożliwiałby wykonywanie czynności niezwiązanych bezpośrednio ze spawaniem. Dlatego też zaczęto poszukiwać rozwiązań, które z jednej strony minimalizowałyby promieniowanie łuku spawalnicze. Z drugiej strony nie utrudniałoby wykonywania prac na innych stanowiskach w spawalniach. Idealnym, niedrogim i niezwykle skutecznym rozwiązaniem problemu okazały się ekrany spawalnicze. Wykonane z lekkich, przezroczystych folii spawalniczych zamocowanych na stalowych stelażach ekrany spawalnicze filtrują 99,998% szkodliwego dla ludzkiego zdrowia promieniowania świetlnego IR (podczerwonego) a także UV (ultrafioletowego). Dodatkowo tłumią jaskrawe rozbłyski światła niebieskiego.

Ochrona przed iskrami i ciepłem

Osłony spawalnicze jeżeli wykonane są z grubej 2 mm folii spawalniczej potrafią oprócz filtracji promieni świetlnych zatrzymywać rozżarzone iskry a nawet roztopione cząsteczki metalu. Sprawdza się zatem idealnie nie tylko w spawalni ale także na stanowiskach mechanicznej obróbki metalu, jak szlifiernie, warsztaty blacharskie czy ślusarskie. Dodatkowo stanowią przegrodę dla fali promieniowania cieplnego, które towarzyszy wszystkim opisanym powyżej procesom. Dodatkowym atutem osłon spawalniczych z folii PCV jest trudnopalność. W praktyce oznacza to, że przegrody spawalnicze nawet podczas bezpośredniego oddziaływania ognia nie ulegają zapłonowi. Materiał się topi, ale nie płonie i nie kapie płonącymi kroplami. Nie stanowi więc pożywienia dla ognia, dzięki czemu spowalnia lub nawet ogranicza rozprzestrzenianie się pożarów na stanowiskach spawalniczych i szlifierskich.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Dodaj komentarz