Jak poradzić sobie z bezsennością?

Problemy ze snem? Są one bardzo powszechne i stanowić mogą wstęp do zaburzeń psychicznych. Sen to nie tylko źródło energii dla organizmu, ale i bezcenne narzędzie, podczas którego nasz mózg wypoczywa, regeneruje się oraz koryguje swoją gospodarkę biochemiczną. Jak poradzić sobie z trudnościami z zasypianiem (opóźniona faza snu) i od czego zacząć korekcję naszego zegara biologicznego. Problem ten jest powszechny, dotyczyć może bowiem szeregu pracowników którzy pracują w trybie zmianowym.

Korekcja zegara biologicznego – jak to zrobić?

Wyznaczenie stałych pór wstawania i zasypiania to pierwszy element. Ten reżim powinien być utrzymywany niezależnie od dnia tygodnia. W ten sposób przyuczamy nasz organizm do funkcjonowania w określonych godzinach. Jednocześnie udaje się nam uzyskiwać w ten sposób bardzo korzystne efekty dotyczące m.in oszczędzania czasu oraz braku uczucia zmęczenia pomimo snu. Zbyt długi czas snu podnosi ryzyko sercowo-naczyniowe, pogłębia zmęczenie fizyczne oraz utrudnia koncentrację. Limitowanie godzin snu to kolejny element, o który powinniśmy się zatroszczyć w trakcie regulacji godzin snu.

Jakie preparaty na sen mogą nas wspomóc?

Dobrymi narzędziami dla wsparcia naszego zegara biologicznego okazać się może kontrola ekspozycji na światło – nie korzystanie z silnych źródeł światła, telefonu, komputera przed snem oraz częstsze wychodzenie na zewnątrz. W ten sposób unormujemy działanie melatoniny – podstawowego hormonu naszego zegara biologicznego. Kolejnym istotnym narzędziem okazać się może również krótkotrwałe wsparcie się preparatami nasennymi – najlepiej aby były to leki o profilu działania nie-GABA-ergicznym, czyli nie działające jak benzodiazepiny lub alkohol. Co do alkoholu, to nie wspomaga zasypiania, albowiem pierwsze efekty działania alkoholu są euforyzujące i stymulujące.Dodaj komentarz