Jak żyć samotnie?

Samotność to taka straszna trwoga – mówią słowa znanej piosenki. Szukanie sposobów na oswojenie się z samotnością wydaje się wręcz niemożliwe. To tylko pozory. Bycie samemu często jest nieświadomie podjętym wyborem, który chętnie by się cofnęło. Jak wyjść z samotności?

Jak żyć z samotnością?

Najlepiej aktywnie – nie unikać sytuacji, w których konieczny jest kontakt z innymi ludźmi. Mając dość siedzenia w pustych czterech ścianach mieszkania, warto rozejrzeć się za tym, jak oswoić życie w samotności. Wyprawa po zakupy to okazja do wymiany kilku zdań o pogodzie ze sprzedawczynią. Spacer po parku dostarcza możliwości zagadania do właściciela psa. Badania wykazały, że takie luźne kontakty polepszają humor i wpływają pozytywnie na zdrowie.

Jak oswoić trudne życie w samotności?

Warto być ze sobą szczerym. Przyznanie się przed sobą do uczucia bycia opuszczonym to istotny krok w radzeniu sobie z samotnością. Kiedy wiadomo już, że samotność jest faktem, można znaleźć sposoby na to, jak oswoić życie w samotności. Na przykład poszukać w Internecie grup zainteresowań. Nie ma lepszego sposobu na zadzierzgnięcie więzi jak rozmowa o ulubionym hobby: szydełkowaniu, oglądaniu filmów, czy hodowaniu kwiatów doniczkowych.

Problem „jak żyć samotnie” szczególnie przytłacza, kiedy osamotnienie pojawia się nagle w życiu osób, które miały kogoś bliskiego lub wiodły bogate życie towarzyskie. Oczywiście, to ogromna zmiana, znaleźć się w samotności z dnia na dzień. Dobrze jest znaleźć w sobie wiarę w to, że dzień spędzony w pojedynkę nie musi wcale być przygnębiający, ani nudny.Dodaj komentarz