Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Dzisiaj mamy wiele możliwości na wykorzystywanie energii pozyskiwanej z naturalnych źródeł na własny użytek. Teraz na czasie jest fotowoltaika, czyli energia pozyskiwana z promieni słonecznych, która jest promowana i zalecana przez wielu producentów. Energia odnawialna jest coraz częściej używana przez publiczne jednostki, na przykład do oświetlania ulic, parków, funkcjonowania pojazdów miejskich czy działania parkometrów na promienie słoneczne. My również możemy korzystać ze słońca, choćby ładując akumulatory, baterie do sprzętu elektronicznego czy używając oświetlania w ogrodzie. Sektor fotowoltaiczny bardzo się rozwinął i przez to stał się dostępny dla większości osób.

Budując dom lub zmieniając dach często zastanawiamy się nad wprowadzeniem systemu grzewczego opartego na panelach słonecznych, choć najpierw zadajemy sobie pytanie czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne. Mowa tu o oszczędności nie tylko swoich pieniędzy, gdy prąd staje się z roku na rok coraz droższy, a gaz nie jest już pewnym źródłem ciepła, choćby ze względu na stosunki polityczne. Warto pomyśleć o tym, ile możemy oszczędzić pieniędzy i jak przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Jeśli już wiemy, że warto inwestować w panele fotowoltaiczne to obalimy mity związane z rentownością i utrzymaniem instalacji fotowoltaicznych.

Czy panele fotowoltaiczne to dobra inwestycja?

Jeszcze nie tak dawno, bo kilka lat wcześniej koszt montażu paneli słonecznych wyniósłby kilkadziesiąt tysięcy, na szczęście to się zmieniło i aktualnie mamy możliwość montażu fotowoltaiki w swoim gospodarstwie już za kilka tysięcy (4-5 tysięcy za 1 kW). Możemy zamontować taki system za pomocą refundacji z Unii Europejskiej lub samodzielnie zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Samo utrzymanie paneli nie jest kosztowne i może przynieść zwrot oszczędności w postaci możliwości wykorzystania nadmiaru wyprodukowanego prądu w późniejszym czasie, co oznacza, że możemy mieć płynność w dostawie prądu bez strat energii i pieniędzy. Dodatkowo warto obliczyć jaki koszt wyniesie zainstalowanie paneli słonecznych w gospodarstwie domowym na dostępnych online kalkulatorach, gdzie pokazane są dokładne dane i kosztorys.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Na opłacalność paneli słonecznych wpływa kilka czynników:

  • koszt inwestycji-przelicznik na 1kW, aktualne ceny sprawdza się na stronach fotowoltaiki,
  • miejsce domu/ dachu – kąt nachylenia, kierunek świata i czas nasłonecznienia oraz padania cienia bezpośrednio na dach,
  • rodzaj i moc panel- warto zapoznać się z największymi producentami fotowoltaiki,
  • zużycie energii- im więcej prądu zużywamy za dnia tym bardziej opłaca się instalacja fotowoltaiczna.


Dodaj komentarz