Basen w technologii klasycznej – betonowy

Pomimo, że coraz większą popularnością cieszą się gotowe baseny plastikowe, wciąż jest duża grupa Klientów dla których wykonujemy baseny w technologii klasycznej.

Jakie są zalety i wady tego rozwiązania ?

Basen w technologii klasycznej można wykonać w dowolnym kształcie i wielkości, może to być basen z rynną przelewową albo ze „skimmerami”. Materiałem konstrukcyjnym jest tutaj zbrojony stalą beton. Basen żelbetowy może być uszczelniony dowolnym materiałem – począwszy od najtańszej zgrzewanej folii basenowej, przez gresy o różnych formatach, płytki aż do mozaiek szklanych i ceramicznych. Zaletą niecek basenowych z betonu jest możliwość wykonania praktycznie każdego kształtu i wielkości basenu – ograniczeniem będzie tylko fantazja i możliwości finansowe inwestora. Niecki żelbetowe z reguły wykonujemy w realizacjach basenów domowych i hotelowych – jest to idealny materiał przy realizacjach basenów w pomieszczeniach.

Po zaprojektowaniu niecki, wykonuje się odpowiednie zbrojenie i umieszcza w nim elementy technologii basenowej – lampy podwodne, napływy i odpływy wody, atrakcje basenowe (przeciwprąd, urządzenia do masażu podwodnego, kaskady wodne, itp.). Niecka jest odpowiednio szalowana – najlepiej szalunkami systemowymi gwarantującymi dużą dokładność wykonania odlewu betonowego. Szalowanie miejsc nietypowych np. łuki ścian, schody, często trzeba wykonać ze sklejki szalunkowej lub innego materiału pozwalającego na dokładne dopasowanie do żądanych kształtów. Dokładność wykonania prac szalunkowych będzie skutkowała odpowiednią geometrią niecki basenu – mówiąc prościej – czym większa dokładność wykonania tego etapu tym mniej pracy i kosztów będzie potrzebne potem do wyrównania i wykończenia takiego basenu.

Po zdjęciu szalunków, powierzchnia basenu betonowego jest odpowiednio przygotowywana do położenia warstw wykończeniowych – musi być odpowiednio wyszlifowana, wyrównana specjalnymi zaprawami. Jeżeli basen będzie wykładany płytkami lub mozaiką należy wykonać hydroizolację powierzchni, zaizolować każdy element technologiczny przechodzący przez betonową ścianę i dno. Układanie płytek jest ostatnim procesem technologicznym, stanowiącym jednak o estetyce i wyglądzie basenu.

Widzicie Państwo, że droga jeszcze przed nami daleka – zapraszamy do śledzenia naszego profilu AKVAFALO Polska na FB, będziecie mogli zobaczyć w jaki sposób będzie zmieniać się basen, który teraz widzicie w formie surowej.

https://akvafalo-polska.pl/aktualnosci/Dodaj komentarz