Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Rozwinąłeś swoją jednoosobową działalność gospodarczą i teraz chcesz założyć spółkę, ale martwisz się, co ze wszystkimi umowami, prawami własności, koncesjami, pracownikami itd.? Nie chcesz zaczynać od zera? Otóż nie ma sytuacji bez wyjścia. W tym przypadku rozwiązaniem jest przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta droga zmiany formy prowadzenia firmy powoduje, że prawa i obowiązki, które miałeś jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, przechodzą automatycznie na spółkę, w którą się przekształcisz. Ważną kwestią jest dla Ciebie zapewne również nazwa firmy, przecież to dzięki niej jesteś już znany na rynku. O to też nie musisz się martwić, ponieważ możesz tak samo nazwać spółkę i dodać do tej nazwy tylko końcówkę „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Co w takim razie trzeba zrobić, aby dokonać przekształcenia?

Zaczynamy od sporządzenia planu przekształcenia z bilansem oraz sprawozdaniem finansowym. Plan przekształcenia z załącznikami musi być zbadany przez biegłego rewidenta. Następnie trzeba złożyć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, zawrzeć umowę spółki, powołać członków organów spółki i wpisać spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zanim zaczniesz na ślepo dokonywać różnych czynności, skonsultuj się z prawnikiem, który pomoże Ci zorganizować przekształcenie w logiczny sposób, powie, w jakich formach muszą być dokonane czynności, doradzi, jaka musi być treść wymaganych dokumentów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po spędzeniu mnóstwa czasu na sporządzaniu dokumentów, sąd odmówi Ci wpisania przekształconej spółki do KRS, ponieważ okaże się, że np. dokumenty jednak nie mają wszystkich wymaganych zapisów lub sporządzone są w błędnej formie. Ponadto, prawnik sprawdzi również Twoje umowy z różnymi podmiotami, aby upewnić się, czy nie ma nich zapisów określających Twoje obowiązki wobec kontrahenta w przypadku Twojego przekształcenia, np. obowiązek wcześniejszego poinformowania kontrahenta o tym fakcie. Niedopełnienie takich obowiązków może narażać Cię na kary umowne lub konieczność zapłaty odszkodowania. Prawnik powie Ci również, czy wśród decyzji administracyjnych, w tym koncesji, które uzyskałeś jako jednoosobowa firma, nie ma przypadkiem takich, które stanowią wyjątki od automatycznego przejścia praw, i które będziesz musiał zdobyć na nowo już jako spółka- przykładem takiej decyzji jest licencja transportowa.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Dodaj komentarz